21. července 2009

Petice za nalezení mírového řešení situace v Tibetu projednána Senátem PČR

Tisková zpráva

V úterý 21.7. 2009 byla od 15 hodin v Senátu PČR na 9. schůzi Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice projednávána Petice za nalezení mírového řešení situace v Tibetu. Jednání proběhlo za přítomnosti předsedy výboru senátora Jaromíra Jermáře, dalších senátorů, zástupců Ministerstva zahraničních věcí ČR a zástupce petičního výboru z o.s. M.O.S.T.

Petice byla iniciována občanským sdružením M.O.S.T. a Skupinou překladatelů Tibet česky dne 10.12. 2008 u příležitosti 60. výročí Všeobecné deklarace lidských práv a svobod. Byla adresována prezidentu ČR, členům vlády, poslancům a senátorům. Podepsalo ji celkem 667 občanů a Česká republika se tak připojila k mezinárodní aktivitě organizace Studenti za svobodný Tibet (Students For a Free Tibet).

Petice žádala českou politickou reprezentaci, aby se během předsednictví EU při setkáních se svými čínskými protějšky zmiňovala o situaci v Tibetu, případech politických vězňů (Dhondupa Wangčhena, Jigmeho Guri, Rangjunga, Sangje Lhamo a Tenzina Deleka Rinpočheho) a připojila se tak k apelu mezinárodního společenství na čínskou vládu, aby situaci v Tibetu vyřešila.

Výsledkem jednání senátního výboru je nadále potvrzení podpory Tibetu ze strany vlády ČR a EU. Zástupce Ministerstva zahraničních věcí ČR PhDr. Jiří Šitler informoval o konkrétních výsledcích v otázce mírových jednání v Tibetu během předsednictví ČR v EU. Byly sjednoceny body k jednání pro členské země s představiteli čínské vlády, byly vedeny lidskoprávní dialogy – projednány byly tři případy politických vězňů zmiňovaných v petici (celkem bylo projednáno 99 případů z celé Číny). Na summitu EU v ČR byla s představiteli čínské vlády otázka dodržování lidských práv v Číně také projednávána, Tibet byl v té souvislosti zmíněn.

Dne 21.1. 2009 byla rovněž projednávána petice s 2194 podpisy žádající české politické představitele, aby se zasazovali o propuštění 11. pančhenlamy, 2. nejvyššího duchovního představitele Tibetu, Gendüna Čhökji Ňimy. V dubnu 2009 přijala česká vláda historicky první prohlášení k situaci v Tibetu.

Občanské sdružení M.O.S.T. se kromě této petice zabývá projekty na zlepšení situace tibetských uprchlíků v indickém exilu”, sdělila koordinátorka projektů Karin Machatá. “Našimi nejvýznamnějšími projekty jsou kmotrovství na dálku – finančně podporujeme vzdělávání 152 tibetských dětí a seniorů žijících v exilu v severní Indii. Pomáháme při stavbě klášterní školy včetně malé kliniky v odlehlém himalájském údolí Spiti u tibetských hranic. S našimi aktivitami se zájemci mohou seznámit na každoročním Festivalu ProTibet.”

Dalším iniciátorem petice je Skupina překladatelů Tibet česky. Skupina je členem Mezinárodní protibetské sítě (International Tibet Support Network, ITSN). Spolupracuje s předními tibetskými exilovými organizacemi. Podle Sandry Pikorové, členky petičního výboru, je cílem skupiny propojení zahraničních a českých protibetských skupin a zvýšení informovanosti v ČR.

Zástupce občanského sdružení M.O.S.T. : Karin Machatá, karin@ProTibet.org , tel. 775 076 013
Zástupce Skupiny překladatelů Tibet česky: Sandra Pikorová, email : tibetcesky@gmail.com

Žádné komentáře:

Okomentovat