14. března 2009

Brána tibetského filmu

FILMOVÝ FESTIVAL NA PODPORU TIBETU

V měsíci březnu 2009 si bohužel připomínáme smutné 50. výročí odchodu Jeho Svatosti dalajlamy z Tibetu. Jak možná víte, před rokem propukly ve Lhase a po celém Tibetu největší demonstrace za posledních 20 let, během jejichž brutálního potlačování byly opět zabiti lidé a řada z nich byla zraněna nebo zatčena. Situace v Tibetu se nijak nezměnila a rozhovory mezi představiteli Čínské lidové republiky a tibetskou exilovou vládou byly na podzim pozastaveny bez jakéhokoli pozitivního výsledku.

Pokud se chcete o problematice Tibetu dozvědět více a jeho osud vám není lhostejný, nenechte si ujít filmový festival BRÁNA TIBETSKÉHO FILMU v kině Aero v Praze od 23.3.-25.3. 2009, kde se dozvíte aktuálnější informace k tomuto tématu a můžete spatřit věrnější obraz reality toho, co se v Tibetu opravdu děje.

23.3.

18:00 - Nechat strach za sebou (Leaving fear behind) + Tibetský pláč za svobodu (Tibet's Cry For Freedom)
20:30 - Osud Lhapy (Fate of the Lhapa)

24.3.

18:00 - Tibet: vražda ve sněhu (Tibet: Murder In The Snow)
20:30 - Bez mrknutí (The Unwinking Gaze)

25.3.

18:00 - Nechat strach za sebou (Leaving fear behind) + Říkejme tomu karma (Call It Karma)
20:30 - Co z nás zbývá (What Remains of Us)

Všechny filmy této jedinečné přehlídky nejnovějších filmů budou s českými titulky.
KINO AERO: Biskupcova 31, 130 00, Praha 3. Tel. 271 771 349. Ceny vstupenek 60 a 80 Kč.

Festival pořádá společnost Felicius, o.p.s., která je mimo jiné také organizátorem doprovodného programu veletrhů Biostyl a Esoterika. Filmový festival pokračuje v dubnu přehlídkou PRAŽSKÉ BRÁNY FILMU - průřez nejnovější i tradiční filmovou tvorbou s poselstvím pro všechny zvídavé.

Více o filmech festivalu BRÁNA TIBETSKÉHO FILMU:

Nechat strach za sebou (Leaving fear behind)
Dhondup Wangchen / Tibet 2008, 25 minut / tibetská verze

Filmový festival představí nejnovější filmy věnující se problematice Tibetu. Můžete vidět například pozoruhodný film „Nechat strach za sebou“ natočený tajně tibetskými filmaři. Můžete sledovat jejich cestu, jak vyzbrojeni videokamerou a zcela bez zkušeností, vyrazili na motocyklu do odhledlých oblastí napříč Tibetskou náhorní plošinou a tajně natočili rozhovory s obyčejnými Tibeťany o následujících třech tématech: nadvláda Číny v Tibetu, ohlasy tibetského lidu na olympijské hry v Pekingu a otázku návratu dalajlamy.

Bez mrknutí (The Unwinking Gaze)
Joshua Dugdale / UK 2006, 79 minut / anglická verze

Osmnáct měsíců života a práce 14. dalajlamy zachytil anglický režisér a producent Joshua Dugdale ve filmu Bez mrknutí. Měl možnost nahlédnout zblízka do nitra jedné z největších duchovních osobností současného světa, zachytit ji ve chvílích radosti a štěstí stejně jako zaznamenat momenty každodenních smutků a zklamání. Ve filmu dává divákům možnost poznat dalajlamu nejen jako uznávanou duchovní a morální autoritu, která objíždí svět se svým poselstvím míru, ale také jeho civilní a neformální tvář a jeho svérázný smysl pro humor. Přestože jsou vyjednávání o budoucnosti Tibetu a o možnosti návratu duchovního vůdce Tibeťanů zpět do vlasti mimořádně komplikovaná, dalajlama snáší ústrky ze strany čínské vlády již více než čtyřicet let s nekonečnou trpělivostí. Musí se přitom vyrovnat také s nesouhlasem některých radikálních tibetských hnutí, která mu vyčítají rezignaci na úplnou nezávislost Tibetu. Jak film ukazuje, životní zkušenost a především silné vnitřní přesvědčení v pravdu dávají tomuto fascinujícímu muži sílu všechna příkoří a obtíže překonat.

Říkejme tomu karma (Call It Karma)
Geoff Browne / CAN 2004, 47 minut / anglická verze

Říkejte tomu karma je sugestivní příběh podle pravdivých událostí o mladém tibetském mnichovi Gyaltenovi rinpočhe, kterého jeho mistr poslal na 1000 mil dlouhou duchovní pouť ze zapadlé horské vesnice. Přes svaté město Lhasu a střechu světa se vyčerpaný a vyhladovělý dostává do chudých nepálských vesnic a posvátných míst v Indii. Téměř o šest let později zakládá budhistické centrum na západě a na ulici ve Vancouveru se seznamuje s režisérem Geoffem Brownem. Spolu se vydají zpět do rinpočheovy rodné vesnice, kde se Brown stane svědkem dojemného setkání rinpočheho se svým mistrem a rodinou. Pro rinpočheho se kruh uzavírá, ovšem Geoff stojí na začátku nového úkolu. Chce se o pozoruhodný životní příběh svého přítele podělit.

Co z nás zbývá (What Remains of Us)
Hugo Latulippe, François Prévost / CAN 2004, 76 minut / anglicko-tibetsko-francouzská verze

Dalajlamu přinutili hledat si útočiště v Indii a Čína jej dosud považuje za hrozbu pro národní bezpečnost, takže se do Lhasy nikdy nevrátil. 50 let mu bránili překročit horský masív, který ho dělil od domova. 50 let nemohl promluvit s Tibeťany ve své zemi. Mladá tibetská uprchlice v Quebecu Kalsang Dolma se přes Himaláje dostane a přinese do největšího vězení na světě videokazetu se vzkazem od duchovních a politických tibetských vůdců. Rodiny se shromáždí okolo maličké obrazovky, zírají jako přimražení, mají jednu z prvních příležitostí slyšet hlasy těchto křehkých trpících lidí, které k nim promlouvají z dálky. Film byl natočen bez vědomí čínských úřadů, za použití malých digitálních kamer, během téměř tuctu tajných výprav do Tibetu v letech 1996-2004.

Tibet: vražda ve sněhu (Tibet: Murder In The Snow)
Mark Gould / AU 2007, 60 minut / tibetsko-anglická verze

V září 2006 se v zasněžených Himalájích střetly dvě velmi odlišné skupinky lidí. Jedni hledali svobodu, druzí dobrodružství. Dohromady je svedla brutální vražda, která navždy změnila jejich životy. Tento případ otřásl celým světem. Mladá jeptiška Kelsang Namtso přišla o život, když čínská pohraniční policie začala střílet do skupiny poutníků, kteří prchali z Tibetu přes známý průsmyk Nangpa, vstupní bránu do Nepálu a ke svobodě. Svědkem střelby se stala skupina zahraničních horolezců. Někteří z nich událost vyfotografovali a celý příběh zveřejnili.

Tibetský pláč za svobodu (Tibet's Cry For Freedom)
Lara Damiani / AU 2008, 52 minut / tibetsko-anglická verze

Dokument o pokojném boji o přežití jednoho národa. Tibetský pláč za svobodu nazírá očima Jeho Svatosti dalajlamy a tibetských exulantů z roku 2007 a 2008 na minulost i přítomnost dlouhodobého nenásilného boje za svobodu Tibetu. Snímek mapuje současnou historii Tibetu od čínské okupace a zabývá se tématem politických persekucí. Dává slovo tibetským exulantům, bývalým politickým vězňům, aktivistům, dalajlamovi a tibetskému premiérovi v exilu a odhaluje spletité problémy, kterým čelí národ, jemuž neúprosně vyprchává čas.

Osud lhapy (Fate of the Lhapa)
Sarah C. Sifers / USA 2007, 63 minut / tibetsky

Osud lhapy je celovečerní dokument o posledních třech tibetských šamanech, kteří žijí v táboře pro tibetské uprchlíky v Nepálu. Každý lhapa požádal o to, aby byl jeho příběh natočen. Obávali se, že se nedožijí svých dalších nástupců. Pokud by se tak stalo a nenašel by se žádný lhapa, který by učil děti, mohly by se jejich vědomosti díky tomuto dokumentu dostávat k dalším generacím. Jejich příběhy o kočovném dětství, šamanském povolání a učňovství, o nemocích a jejich léčení a o jejich útěku z Tibetu během čínské okupace na konci 50.let jsou doplněny záběry ze života v táboře, současných léčivých postupů a všudypřítomných obav o budoucnost a osud této tradice.

Více informací naleznete na www.prazskebrany.cz.

Výtěžek z filmového festivalu bude předán na programy podpory TIBETU.
Více na www.potala.cz

V březnu a dubnu tohoto roku probíhají i další zajímavé akce na podporu Tibetu. Výstava obrazů a fotografií v Novoměstské radnici, koncert bönistických mnichů, koncert Pro Tibet v Lucerně a další. Program najdete na: www.tibetmysli.cz

PODPOŘTE TIBET!

Žádné komentáře:

Okomentovat