17. července 2010

Osobnosti tibetské kulturní scény zadržovány kvůli protestům

BBC News, 27. června 2010

Mezinárodní pozorovatelé požadují politickou reakci na rostoucí podezření, že Čína zahájila nekompromisní zásah proti představitelům tibetské kulturní scény, při němž jsou zatýkáni přední tibetští spisovatelé, básníci a hudebníci, informoval Paul Moss ve své reportáži v pořadu The World Tonight.

Texty jeho písní nepatří k těm mírnějším: „Okupace a popírání svobody Tibeťanů jsou muka, z nichž není cesty ven.“

V jiném textu se objevuje téma vzdoru: „Odvážní vlastenci, mučedníci, obětovali své životy pro Tibet, bolí mě srdce při pouhém pomyšlení na ně a do očí slzy se mi derou.“

Jakkoli jsou tato slova plná vzdoru, zdá se, že svého autora připravila o svobodu.
Zpěvák Taši Dondup byl zatčen v Číně koncem minulého roku a v lednu byl odsouzen k patnácti měsícům nucených prací.

Jeho skutečný „zločin“ však spočívá jednoduše v tom, že byl mezi Tibeťany příliš oblíbený.

Jeho CD se šířila mezi Tibeťany, jednotlivé písně lidé byly sdíleny na internetu a mobilních telefonech.

„Písně Tašiho Dondupa vypovídají o smutku, který Tibeťané cítí,“ řekl Dečhen Pema, tibetský blogger žijící v  Londýně.

„Když policie vtrhla do jejich domu, prosila jeho žena policisty, aby se nad nimi slitovali, je to mladý pár a nedávno se jim narodilo miminko. Ale policie ho zatkla a odvezla pryč.“ 

Případ Tašiho Dondupa však není ojedinělý. Uznávaný ochránce životního prostředí, Karma Samdrup, byl minulý týden odsouzen k patnácti letům vězení.

Podle zprávy organizace Mezinárodní kampaň za Tibet bylo za poslední měsíce zadrženo přes padesát tibetských spisovatelů, básníků a hudebníků.

„Násilné střety“

Mnozí byly odsouzeni k tvrdým trestům, a podle mluvčí organizace Kate Saundersové, přitom ani nebyli považováni za disidenty.

„Jsou odváděni ze svých domovů uprostřed noci,“ popisuje Kate Sandersová.

Jedná se o osobnosti politicky spíše umírněné, často vně náboženského života, a přesto se je čínské úřady snaží umlčet.“ 

Stále není jasné, jaké jsou příčiny zátahu.

Je pravda, že v posledních dvou letech je možné pozorovat určitý rozmach vyloženě kritických tibetských písní, básní a dalších uměleckých projevů.

Ty se začaly objevovat již po protestech, které vypukly na jaře roku 2008, kdy došlo k násilným střetům mezi rodilými Tibeťany a etnickými Chany, kteří se v Tibetu začali usazovat v průběhu minulých desetiletí.

Ale navzdory jasné kritice Pekingu, se Robbie Barnet, vedoucí katedry Moderních tibetských studií na Kolumbijského univerzitě, domnívá, že za zatýkáním a tvrdými tresty nemusí být sama čínská vláda.

Barnett má za to, že za těmito zásahy stojí zastánci tvrdé linie na úřadech oblastních provincií: „Místní úředníci sami rozhodují o tom, na koho provedou zátah.“

„Na mezinárodní odezvě jim nezáleží, spíše mají zájem na tom být ještě tvrdší,“ tvrdí Robbie Barnet.

„Plíží se v noci jako zloději“

Další spisovatel, kterému se dostalo takového zacházení je Šogdung. Byl zatčen v dubnu a od té doby o něm nikdo neslyšel.

Šogdungův případ je obzvlášť pozoruhodný, protože byl dříve považován za loajálního vůči čínské vládě. Kritizoval tibetskou verzi buddhismu a prohlášoval, že Tibeťané potřebují především vyřešit své vlastní problémy.

Ale na počátku střetů v roce 2008 byl Šogdung vůči Pekingu čím dál kritičtější a v témže roce vydal nepovolenou knihu Čára mezi nebem a zemí (The Line Between Sky and Earth).


V knize ostře odsoudil čínskou nadvládu: „Tělo mé je zkamenělé, kosti mě bolí. Uvrhli nás do bezmoci a zoufalství. Ve dne chovají se jako šakali.“

„V noci se plíží jako zloději... jsme biti, zatýkáni, vězněni, zavrhováni, souzeni a vražděni. Nejsme schopni pohybu a bojíme se mluvit, myslet. Všichni jsou oněmělí strachem.“

Jedním z posledních lidí, kteří se s Šogdungem setkali, byla francouzská novinářka Uršula Gauthierová, která s ním dělala rozhovor pouhé dva týdny před jeho zatčením.

„Bylo mu jasné, že si tím způsobí potíže,“ řekla Ursula Gauthierová.

„Ale nejsem si zcela jistá, zda zvládne věznění. Přestože působí jako velmi silná osobnost, domnívám se, že je to ve své podstatě spíše křehký člověk.“

Čínské velvyslaneství v Londýně odmítlo Šogdungův případ i zatýkání a věznění dalších Tibeťanů komentovat.

Mluvčí velvyslanectví nám sdělil, že není přítomen nikdo, kdo by se k této záležitosti mohl vyjádřit.

Celou reportáž Paula Mosse si můžete poslechnout v pořadu The World Tonight na BBC Radio 4.

Žádné komentáře:

Okomentovat