6. ledna 2010

Tibetský filmař Dhondup Wangčchen odsouzen na 6 let

K okamžitému zveřejnění

Dhondup Wangčchen potřebuje právního zástupce podle vlastní volby, uvedla jeho rodina

Curych, 6. ledna 2010

Tibetský filmař Dhondup Wangčchen, který je v současné době v čínské vazební věznici, byl okresním soudem v Si-ningu (hlavním městě provincie Čching-chaj) odsouzen k šesti letům vězení. K jeho zatčení doslo krátce poté, co dokončil dokumentární film Nechat strach za sebou v němž Tibeťané otevřeně promluvili o svém životě v Tibetu.

Rozsudek byl vynesen 28. prosince 2009, Wangčchenovi příbuzní však nebyli ani o procesu ani o verdiktu informováni. Podle místního spolehlivého zdroje se Dhondup Wangčchen proti rozsudku odvolá, odvolací lhůta však vyprší ve čtvrtek 7. ledna 2010. Právníkovi, kterého si rodina najala nicméně čínská vláda neumožnila Wangčchena zastupovat.

“Proti rozsudku se odvolám a budu požadovat, aby bylo mému manželovi umožněno si vybrat právního zástupce podle své volby. S dětmi cítíme beznaděj při pomyšlení, že ho takovou dobu neuvidíme. Žádáme čínskou vládu, aby se zachovala lidsky a propustila ho. Můj manžel není zločinec, snažil se jen ukázat pravdu,” sdělila Wangčchenova manželka, Lhamo Tso, která je nyní s dětmi na náboženské pouti v indické Bódhgaji.

“To, že byla mému bratranci Dhondupu Wangčchenovi, vyměřena odvolací lhůta bez právního zastoupení jen poukazuje na to, jak jsou lidská práva v Tibetu čínskou vládou pošlapávána,” uvedl Gjaljong Tsetrin, koproducent filmu Nechat strach za sebou a dodal: “Mám veliké obavy o jeho zdraví, protože se díky špatným podmínkám a mučení ve vězení nakazil žloutenkou typu B a lékařská péče mu není poskytována. Říkám si, zda vůbec těch šest let věznění přežije.”

Dhondup Wangčchen se narodil 17. října 1974 v Bajenu, Tsošaru v oblasti Amdo na severovýchodě Tibetu (čínsky Chua-lung, Chaj-tung, Čching-chaj). Pochází z chudé zemědělské rodiny bez formálního vzdělání. V mládí vycestoval do Lhasy a Indie. Po svém návratu do Tibetu si dal za úkol zdokumentovat skutečnou situaci ve své zemi a informovat o ní svět. Kvůli obavám o svou rodinu, vyslal svoji ženu a čtyři děti v roce 2006, ještě před natáčením dokumentu, do Indie.

Jeho dokumentární film Nechat strach za sebou se promítal ve 30 zemích světa včetně České republiky.

Související články:

PressWeb: Leaving Fear Behind (Nechat strach za sebou)

Nespravedlivý proces s tibetským dokumentaristou - blesková petice Amnesty International

Kontakt:

Mezinárodní síť protibetských organizací (The International Tibet Support Network, ITSN)

Wangpo Tethong, email: w.tethong@bluewin.ch, telefon: +41 78 744 30 10 (angličtina, tibetština)
Gyaljong Tsetrin, +41 764 626 768 (tibetština, čínština)
Lhamo Tso, +919817150217 (tibetština)

Žádné komentáře:

Okomentovat