12. ledna 2010

Tibetský Nový rok - Losar 2137

Hlasujte pro tuto akci na stránkách Co Nás Baví (kliknutím na zelený panel "To mě baví") a pomozte nám tak vyhrát 50 tisíc korun na dobročinné účely související s Tibetem!

Tisková zpráva

Tibetský Nový rok - Losar 2137
Vítání kovového tygra v Praze



PRAHA (10. ledna 2010) - je to již popáté, co se setkají v centru Prahy příznivci kulturního a duchovního odkazu Tibetu, aby společně oslavili Losar – tibetský Nový rok.

Letošní oslavy vítání roku kovového tygra – Losar 2137 – proběhnou v neděli 14. února 2010 od 14 hodin v prostorách Novoměstské radnice v Praze a nabídnou pestrý kulturní program pro návštěvníky všech věkových kategorií, včetně rodin s dětmi.

V rámci tohoto komorního multikulturního festivalu si mohou návštěvníci v několika sálech Novoměstské radnice vychutnat zajímavý hudební program, shlédnout výstavy fotografií, tematické filmové projekce, ohňovou show, vyzkoušet tibetské speciality, navštívit jednu z výtvarných dílen, které jsou určeny nejen pro děti, a také se seznámit s činnostmi organizací, které se aktivně věnují tibetskému buddhismu nebo pomoci Tibetu. Samozřejmostí je vegetariánské občerstvení, čajovna, dětský koutek, jarmark, tombola o zajímavé ceny, prodej knih a mnohé další.

Posláním oslavy Losaru je sejít se a společně si připomenout kulturu a poznání tibetského národa a podpořit její zachování prostřednictvím propagace organizací a aktivit, které pomáhají Tibeťanům v jejich nelehké situaci.

Česká tradice vítat tibetský Nový rok vznikla v roce 2003 a od té doby se opakuje téměř každoročně. Výtěžek této benefiční akce je věnován humanitární organizaci A.S.I.A. Onlus, kterou založil významný tibetský mistr Čhögjal Namkhai Norbu. Jistě stojí za to připomenout, že díky loňskému ročníku se podařilo shromáždit přes 80 000 Kč a umožnit tak pokračování úspěšně započatých adopcí malých Tibeťánků a seniorů.

Původ oslav Losaru sahá až do předbuddhistického období Tibetu. V dobách, kdy Tibeťané praktikovali bönistické náboženství, se každou zimu konal duchovní obřad, kdy lidé obětovávali velké množství vonných tyčinek za účelem usmíření místních duchů, božstev a ochránců. Z tohoto náboženského festivalu se později vyvinula každoroční buddhistická slavnost. V klášterech se provádí púdža (specifický druh rituálu) a konají se posvátné tance. Slavnost trvá obvykle několik dní. Před příchodem Číňanů se v Tibetu slavil Losar patnáct i více dní. V Indii se dnes slaví tři dny, na Západě obvykle jeden den. Letošní tibetský Nový rok se symbolem kovového tygra má letopočet 2137.

Organizátoři akce
Dzogčhen, o. s. - občanské sdružení Dzogčhen funguje již 9. rokem a sdružuje české studenty významného tibetského mistra Čhögjala Namkhai Norbu, který na Západě vyučuje nauku dzogčhenu.

Kontakty

Šárka Koliášová
koordinátorka Losaru
Dzogčhen, o. s.
604 528 578
koliasova (zavináč) email.cz

Petr Hrabánek
PR & events
Dzogčhen, o. s.
721 536 200
hrabanek7 (zavináč) gmail.com

6. ledna 2010

Tibetský filmař Dhondup Wangčchen odsouzen na 6 let

K okamžitému zveřejnění

Dhondup Wangčchen potřebuje právního zástupce podle vlastní volby, uvedla jeho rodina

Curych, 6. ledna 2010

Tibetský filmař Dhondup Wangčchen, který je v současné době v čínské vazební věznici, byl okresním soudem v Si-ningu (hlavním městě provincie Čching-chaj) odsouzen k šesti letům vězení. K jeho zatčení doslo krátce poté, co dokončil dokumentární film Nechat strach za sebou v němž Tibeťané otevřeně promluvili o svém životě v Tibetu.

Rozsudek byl vynesen 28. prosince 2009, Wangčchenovi příbuzní však nebyli ani o procesu ani o verdiktu informováni. Podle místního spolehlivého zdroje se Dhondup Wangčchen proti rozsudku odvolá, odvolací lhůta však vyprší ve čtvrtek 7. ledna 2010. Právníkovi, kterého si rodina najala nicméně čínská vláda neumožnila Wangčchena zastupovat.

“Proti rozsudku se odvolám a budu požadovat, aby bylo mému manželovi umožněno si vybrat právního zástupce podle své volby. S dětmi cítíme beznaděj při pomyšlení, že ho takovou dobu neuvidíme. Žádáme čínskou vládu, aby se zachovala lidsky a propustila ho. Můj manžel není zločinec, snažil se jen ukázat pravdu,” sdělila Wangčchenova manželka, Lhamo Tso, která je nyní s dětmi na náboženské pouti v indické Bódhgaji.

“To, že byla mému bratranci Dhondupu Wangčchenovi, vyměřena odvolací lhůta bez právního zastoupení jen poukazuje na to, jak jsou lidská práva v Tibetu čínskou vládou pošlapávána,” uvedl Gjaljong Tsetrin, koproducent filmu Nechat strach za sebou a dodal: “Mám veliké obavy o jeho zdraví, protože se díky špatným podmínkám a mučení ve vězení nakazil žloutenkou typu B a lékařská péče mu není poskytována. Říkám si, zda vůbec těch šest let věznění přežije.”

Dhondup Wangčchen se narodil 17. října 1974 v Bajenu, Tsošaru v oblasti Amdo na severovýchodě Tibetu (čínsky Chua-lung, Chaj-tung, Čching-chaj). Pochází z chudé zemědělské rodiny bez formálního vzdělání. V mládí vycestoval do Lhasy a Indie. Po svém návratu do Tibetu si dal za úkol zdokumentovat skutečnou situaci ve své zemi a informovat o ní svět. Kvůli obavám o svou rodinu, vyslal svoji ženu a čtyři děti v roce 2006, ještě před natáčením dokumentu, do Indie.

Jeho dokumentární film Nechat strach za sebou se promítal ve 30 zemích světa včetně České republiky.

Související články:

PressWeb: Leaving Fear Behind (Nechat strach za sebou)

Nespravedlivý proces s tibetským dokumentaristou - blesková petice Amnesty International

Kontakt:

Mezinárodní síť protibetských organizací (The International Tibet Support Network, ITSN)

Wangpo Tethong, email: w.tethong@bluewin.ch, telefon: +41 78 744 30 10 (angličtina, tibetština)
Gyaljong Tsetrin, +41 764 626 768 (tibetština, čínština)
Lhamo Tso, +919817150217 (tibetština)